Vishay/BCcomponents SFR2500001002JA100
SFR2500001002JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001002JA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001002JA100.pdf
Availability of SFR2500001002JA100
QUANTITY
SFR2500001002JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001002JA100
Internal Part NumberEIS-SFR2500001002JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001002JA100
Related LinksSFR250000, SFR2500001002JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001002JA100 Details Description
Related parts for SFR2500001002JA100
CONN SHIELD 104CF POS 2PC SHORT datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf