Vishay/BCcomponents SFR2500001004FA500
SFR2500001004FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001004FA500
Brief Description
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001004FA500.pdf
Availability of SFR2500001004FA500
QUANTITY
SFR2500001004FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001004FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001004FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001004FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001004FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001004FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001004FA500
CONN HEADER .100 SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf