Vishay/BCcomponents SFR2500001004FR500
SFR2500001004FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001004FR500
Brief Description
RES 1M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001004FR500.pdf
Availability of SFR2500001004FR500
QUANTITY
SFR2500001004FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001004FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001004FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001004FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001004FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001004FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001004FR500
IC 2.88V ACT HI 10%TO92-3 datasheet.pdf