Vishay/BCcomponents SFR2500001004JA500
SFR2500001004JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001004JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001004JA500.pdf
Availability of SFR2500001004JA500
QUANTITY
SFR2500001004JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001004JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001004JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001004JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001004JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001004JA500 Details Description
Related parts for SFR2500001004JA500
CONN HDR 4POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 DL datasheet.pdf
FERRULE INS TWIN 22AWG WHT 7/16" datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL TSOT23-8 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP LNA 20-36GHZ DIE 1=2PCS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf