Vishay/BCcomponents SFR2500001101JR500
SFR2500001101JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001101JR500
Brief Description
RES 1.1K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001101JR500.pdf
Availability of SFR2500001101JR500
QUANTITY
SFR2500001101JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001101JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001101JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001101JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001101JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001101JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001101JR500
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN MINI-D 36POS VERT RECPT datasheet.pdf
IC RS232 MULTCH DRVR/RX 28TSSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf