Vishay/BCcomponents SFR2500001200FR500
SFR2500001200FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001200FR500
Brief Description
RES 120 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001200FR500.pdf
Availability of SFR2500001200FR500
QUANTITY
SFR2500001200FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001200FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001200FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001200FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001200FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001200FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001200FR500
CAP TACTILE SQUARE BLUE datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS .100 DL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 18-22AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
UNPRINTED ADHESIVE MARKER CARD datasheet.pdf
RES 525 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 68 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf