Vishay/BCcomponents SFR2500001201FA500
SFR2500001201FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001201FA500
Brief Description
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001201FA500.pdf
Availability of SFR2500001201FA500
QUANTITY
SFR2500001201FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001201FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001201FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001201FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001201FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001201FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001201FA500
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 36 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-MSOP datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf