Vishay/BCcomponents SFR2500001201FR500
SFR2500001201FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001201FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001201FR500.pdf
Availability of SFR2500001201FR500
QUANTITY
SFR2500001201FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001201FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001201FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001201FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001201FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001201FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001201FR500
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2557DRB-423 datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
CLIP PURLIN CABLE SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf