Vishay/BCcomponents SFR2500001202FR500
SFR2500001202FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001202FR500
Brief Description
RES 12K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001202FR500.pdf
Availability of SFR2500001202FR500
QUANTITY
SFR2500001202FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001202FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001202FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001202FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001202FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001202FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001202FR500
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW ROTRY DP 200MA 0.5" PCB TERM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW LLDS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD123 datasheet.pdf
9W4 M WATER RES SC 20A POWER datasheet.pdf