Vishay/BCcomponents SFR2500001208JR500
SFR2500001208JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001208JR500
Brief Description
RES 1.2 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001208JR500.pdf
Availability of SFR2500001208JR500
QUANTITY
SFR2500001208JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001208JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001208JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001208JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001208JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001208JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001208JR500
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST OCT 24SOIC datasheet.pdf
MCP1.5 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONNECTOR HOLDER FOR SC PLUGS datasheet.pdf
XFMR,FC,DUAL,1:1,7.5UH,OH, NPB datasheet.pdf
MTG BRACKET D-77158 PACK OF 10 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-5 datasheet.pdf