Vishay/BCcomponents SFR2500001212FR500
SFR2500001212FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001212FR500
Brief Description
RES 12.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001212FR500.pdf
Availability of SFR2500001212FR500
QUANTITY
SFR2500001212FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001212FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001212FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001212FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001212FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001212FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001212FR500
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 12A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1611 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf