Vishay/BCcomponents SFR2500001500JR500
SFR2500001500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001500JR500
Brief Description
RES 150 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001500JR500.pdf
Availability of SFR2500001500JR500
QUANTITY
SFR2500001500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001500JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001500JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001500JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001500JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001500JR500
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SC70 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 1A 5SPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf