Vishay/BCcomponents SFR2500001549FR500
SFR2500001549FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001549FR500
Brief Description
RES 15.4 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001549FR500.pdf
Availability of SFR2500001549FR500
QUANTITY
SFR2500001549FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001549FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001549FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001549FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001549FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001549FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001549FR500
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC PROG RIPPLE COUNT W/OSC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE RCA MALE - RCA MALE 3FT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FLT 2-WRE STRGLGHT 100' W/CLRG datasheet.pdf
VARISTOR 11V 3A 0201 datasheet.pdf