Vishay/BCcomponents SFR2500001581FA500
SFR2500001581FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001581FA500
Brief Description
RES 1.58K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001581FA500.pdf
Availability of SFR2500001581FA500
QUANTITY
SFR2500001581FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001581FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001581FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001581FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500001581FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001581FA500 Details Description
Related parts for SFR2500001581FA500
SWITCH MAGNETC REED SPST .5A SMT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1GHZ 8SO datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 37POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf