Vishay/BCcomponents SFR2500001601JR500
SFR2500001601JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001601JR500
Brief Description
RES 1.6K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001601JR500.pdf
Availability of SFR2500001601JR500
QUANTITY
SFR2500001601JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001601JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001601JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001601JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001601JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001601JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001601JR500
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 8P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 10% 630VDC datasheet.pdf