Vishay/BCcomponents SFR2500001601JR500
SFR2500001601JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001601JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001601JR500.pdf
Availability of SFR2500001601JR500
QUANTITY
SFR2500001601JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001601JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001601JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001601JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001601JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001601JR500 Details Description
Related parts for SFR2500001601JR500
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SINGLE 8V AXIAL datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER 14STG 16DHVQFN datasheet.pdf
PROBE ACT DIFFERENTIAL 1GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf