Vishay/BCcomponents SFR2500001603FR500
SFR2500001603FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001603FR500
Brief Description
RES 160K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001603FR500.pdf
Availability of SFR2500001603FR500
QUANTITY
SFR2500001603FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001603FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001603FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001603FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001603FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001603FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001603FR500
METRAL HDR STR PF 5X12 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN - PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf