Vishay/BCcomponents SFR2500001620FR500
SFR2500001620FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001620FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001620FR500.pdf
Availability of SFR2500001620FR500
QUANTITY
SFR2500001620FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001620FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001620FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001620FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001620FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001620FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001620FR500
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.77 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ANTENNA RF LTE 3.5DBI 7" datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf