Vishay/BCcomponents SFR2500001623FR500
SFR2500001623FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001623FR500
Brief Description
RES 162K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001623FR500.pdf
Availability of SFR2500001623FR500
QUANTITY
SFR2500001623FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001623FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001623FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001623FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001623FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001623FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001623FR500
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH LVR SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
LED PANEL INCAND 120V 25MA CLEAR datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 2489 MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 70UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf