Vishay/BCcomponents SFR2500001651FR500
SFR2500001651FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001651FR500
Brief Description
RES 1.65K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001651FR500.pdf
Availability of SFR2500001651FR500
QUANTITY
SFR2500001651FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001651FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001651FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001651FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001651FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001651FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001651FR500
BOX ABS ALMOND 2.4"L X 1.85"W datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
IC BUFFER VID TRPL 650MHZ 16SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SMARTSTEP JR MTR 100W NO BRK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP RA HDR NOPEG 8CK datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf