Vishay/BCcomponents SFR2500001781FR500
SFR2500001781FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001781FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001781FR500.pdf
Availability of SFR2500001781FR500
QUANTITY
SFR2500001781FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001781FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001781FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001781FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001781FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001781FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001781FR500
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 750MA SC79-2 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1A 12MSOP datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf