Vishay/BCcomponents SFR2500001802FR500
SFR2500001802FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001802FR500
Brief Description
RES 18K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001802FR500.pdf
Availability of SFR2500001802FR500
QUANTITY
SFR2500001802FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001802FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001802FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001802FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001802FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001802FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001802FR500
CAP CER 0.022UF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
RES 191K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf