Vishay/BCcomponents SFR2500001874FR500
SFR2500001874FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001874FR500
Brief Description
RES 1.87M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001874FR500.pdf
Availability of SFR2500001874FR500
QUANTITY
SFR2500001874FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001874FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001874FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001874FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001874FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001874FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001874FR500
IC 8MHZ Z80 CMOS SIO/4 44-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 5.2A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS STR CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
AC 6C 1#16 5#12 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf