Vishay/BCcomponents SFR2500001911FR500
SFR2500001911FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001911FR500
Brief Description
RES 1.91K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001911FR500.pdf
Availability of SFR2500001911FR500
QUANTITY
SFR2500001911FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001911FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001911FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001911FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001911FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001911FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001911FR500
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HS 1-CH 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 7BIT 50K 14TSSOP datasheet.pdf
PUNCH ASSY SQUARE datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf