Vishay/BCcomponents SFR2500002059FR500
SFR2500002059FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002059FR500
Brief Description
RES 20.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002059FR500.pdf
Availability of SFR2500002059FR500
QUANTITY
SFR2500002059FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002059FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002059FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002059FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002059FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002059FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002059FR500
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201AE datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V JB 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 3A SMB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO214AC datasheet.pdf