Vishay/BCcomponents SFR2500002102FR500
SFR2500002102FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002102FR500
Brief Description
RES 21K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002102FR500.pdf
Availability of SFR2500002102FR500
QUANTITY
SFR2500002102FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002102FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002102FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002102FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002102FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002102FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002102FR500
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 5 CIRC RAMP datasheet.pdf
1G M29EW TSOP LF LL (F13) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.55A 106 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 250VDC datasheet.pdf