Vishay/BCcomponents SFR2500002218FR500
SFR2500002218FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002218FR500
Brief Description
RES 2.21 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002218FR500.pdf
Availability of SFR2500002218FR500
QUANTITY
SFR2500002218FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002218FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002218FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002218FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002218FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002218FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002218FR500
TRIMMER 200 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120POS .050" datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 10UMAX datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A TO220-5 datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 10PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 6W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
KIT, SEATING TOOL, CFP2 datasheet.pdf
TERMINATOR BASE TRACK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf