Vishay/BCcomponents SFR2500002261FA500
SFR2500002261FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002261FA500
Brief Description
RES 2.26K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002261FA500.pdf
Availability of SFR2500002261FA500
QUANTITY
SFR2500002261FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002261FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002261FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002261FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500002261FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002261FA500 Details Description
Related parts for SFR2500002261FA500
POT 50K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
KWIK KLIP "J" TYPE 7/8" datasheet.pdf
CABLE DVI TMDS 6' MALE TO MALE datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
LED ARRAY 10-SEG CURVED RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220-2L datasheet.pdf