Vishay/BCcomponents SFR2500002400JR500
SFR2500002400JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002400JR500
Brief Description
RES 240 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002400JR500.pdf
Availability of SFR2500002400JR500
QUANTITY
SFR2500002400JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002400JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002400JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002400JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002400JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002400JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002400JR500
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 20M OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
12 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A TO-126 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf