Vishay/BCcomponents SFR2500002431FR500
SFR2500002431FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002431FR500
Brief Description
RES 2.43K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002431FR500.pdf
Availability of SFR2500002431FR500
QUANTITY
SFR2500002431FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002431FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002431FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002431FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002431FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002431FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002431FR500
RES 845K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTO SENSOR XMITTER/RCVR VERT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 144QFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TXRX PHY 10/T100 3.3V MII 32-QFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 16CH 32QFN datasheet.pdf
CONN RECPT 240POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf