Vishay/BCcomponents SFR2500002551FR500
SFR2500002551FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002551FR500
Brief Description
RES 2.55K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002551FR500.pdf
Availability of SFR2500002551FR500
QUANTITY
SFR2500002551FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002551FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002551FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002551FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002551FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002551FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002551FR500
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET GOLD/F datasheet.pdf
TERM BLCK RCPT 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 392 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf