Vishay/BCcomponents SFR2500002671FR500
SFR2500002671FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002671FR500
Brief Description
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002671FR500.pdf
Availability of SFR2500002671FR500
QUANTITY
SFR2500002671FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002671FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002671FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002671FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002671FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002671FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002671FR500
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
BLZP 5.00/04/180LH SN BK BX datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS CB 3 ASY P datasheet.pdf
HD-I SMPR080F110OVBENCH K&G datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf