Vishay/BCcomponents SFR2500002707JA500
SFR2500002707JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002707JA500
Brief Description
RES 0.27 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002707JA500.pdf
Availability of SFR2500002707JA500
QUANTITY
SFR2500002707JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002707JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002707JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002707JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500002707JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002707JA500 Details Description
Related parts for SFR2500002707JA500
JUMPER-H1503TR/A3048V/X 3" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf