Vishay/BCcomponents SFR2500002744FR500
SFR2500002744FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002744FR500
Brief Description
RES 2.74M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002744FR500.pdf
Availability of SFR2500002744FR500
QUANTITY
SFR2500002744FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002744FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002744FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002744FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002744FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002744FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002744FR500
SIDAC MC 4CH 275/550V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 70 POS datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 70MA 2-LCC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 14.1MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf