Vishay/BCcomponents SFR2500002748FR500
SFR2500002748FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002748FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002748FR500.pdf
Availability of SFR2500002748FR500
QUANTITY
SFR2500002748FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002748FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002748FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002748FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002748FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002748FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002748FR500
CONN RECEPT 6POS FEMALE DIP datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW NONE datasheet.pdf
HANDLE 3X1.3" W/HARDWARE BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
IC LIU DUAL T1/E1 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf