Vishay/BCcomponents SFR2500002748FR500
SFR2500002748FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002748FR500
Brief Description
RES 2.74 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002748FR500.pdf
Availability of SFR2500002748FR500
QUANTITY
SFR2500002748FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002748FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002748FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002748FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002748FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002748FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002748FR500
LCD MOD GRAPHIC 122X32 W/LED datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 27/18MM 15PPR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC BUFFER/LEVEL XLATOR 1:4 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 330M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf