Vishay/BCcomponents SFR2500003001JR500
SFR2500003001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003001JR500
Brief Description
RES 3K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003001JR500.pdf
Availability of SFR2500003001JR500
QUANTITY
SFR2500003001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003001JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003001JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003001JR500 Details Description
Related parts for SFR2500003001JR500
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 750VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-3P datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 560MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf