Vishay/BCcomponents SFR2500003010FR500
SFR2500003010FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003010FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003010FR500.pdf
Availability of SFR2500003010FR500
QUANTITY
SFR2500003010FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003010FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003010FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003010FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003010FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003010FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003010FR500
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D4SL-N2HFG-DN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf