Vishay/BCcomponents SFR2500003010FR500
SFR2500003010FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003010FR500
Brief Description
RES 301 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003010FR500.pdf
Availability of SFR2500003010FR500
QUANTITY
SFR2500003010FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003010FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003010FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003010FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003010FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003010FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003010FR500
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
IGBT 1200V 280A 890W SP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 18.75 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
10P FH PLUG VAL-U-LOK V0 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 280A CC datasheet.pdf