Vishay/BCcomponents SFR2500003090FR500
SFR2500003090FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003090FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003090FR500.pdf
Availability of SFR2500003090FR500
QUANTITY
SFR2500003090FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003090FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003090FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003090FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003090FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003090FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003090FR500
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 54W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 26A 0.72 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 20MSPS DL LP 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SIZE 20, MALE DIP SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf