Vishay/BCcomponents SFR2500003160FR500
SFR2500003160FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003160FR500
Brief Description
RES 316 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003160FR500.pdf
Availability of SFR2500003160FR500
QUANTITY
SFR2500003160FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003160FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003160FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003160FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003160FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003160FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003160FR500
RES SMD 68 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 375V BEAM LEAD datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 22MM X 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
BALL SCREW BRACKET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf