Vishay/BCcomponents SFR2500003168FR500
SFR2500003168FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003168FR500
Brief Description
RES 3.16 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003168FR500.pdf
Availability of SFR2500003168FR500
QUANTITY
SFR2500003168FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003168FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003168FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003168FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003168FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003168FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003168FR500
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
ER 5C 5#16S PIN RECP datasheet.pdf
M8 4 POS MALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf