Vishay/BCcomponents SFR2500003832FR500
SFR2500003832FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003832FR500
Brief Description
RES 38.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003832FR500.pdf
Availability of SFR2500003832FR500
QUANTITY
SFR2500003832FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003832FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003832FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003832FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003832FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003832FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003832FR500
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -9V 0.5A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf