Vishay/BCcomponents SFR2500004029FR500
SFR2500004029FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004029FR500
Brief Description
RES 40.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004029FR500.pdf
Availability of SFR2500004029FR500
QUANTITY
SFR2500004029FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004029FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004029FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004029FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004029FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004029FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004029FR500
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf
SW PB ILLUM RND GREEN SLD MNT datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II 1ROW WAFER ASSY 17CKT datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf