Vishay/BCcomponents SFR2500004129FR500
SFR2500004129FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004129FR500
Brief Description
RES 41.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004129FR500.pdf
Availability of SFR2500004129FR500
QUANTITY
SFR2500004129FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004129FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004129FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004129FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004129FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004129FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004129FR500
FIXED IND 22UH 190MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf