Vishay/BCcomponents SFR2500004642FR500
SFR2500004642FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004642FR500
Brief Description
RES 46.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004642FR500.pdf
Availability of SFR2500004642FR500
QUANTITY
SFR2500004642FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004642FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004642FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004642FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004642FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004642FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004642FR500
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL SNAP SKT CRMP datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 166 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf