Vishay/BCcomponents SFR2500004701JA100
SFR2500004701JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004701JA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004701JA100.pdf
Availability of SFR2500004701JA100
QUANTITY
SFR2500004701JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004701JA100
Internal Part NumberEIS-SFR2500004701JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004701JA100
Related LinksSFR250000, SFR2500004701JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004701JA100 Details Description
Related parts for SFR2500004701JA100
LED ALGAAS HIRED LO CURR PCB 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 2POS 1.5MM datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS FIBER RETROREF 3-20CM 5M datasheet.pdf
CAP ARRAY 180PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 1.12A 210 MOHM datasheet.pdf