Vishay/BCcomponents SFR2500004702FA500
SFR2500004702FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004702FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004702FA500.pdf
Availability of SFR2500004702FA500
QUANTITY
SFR2500004702FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004702FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004702FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004702FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004702FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004702FA500 Details Description
Related parts for SFR2500004702FA500
CONN HEADER VERT 14POS .100 TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TIE CABLE 316 ST/STL 200LB 26.8" datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SOC FPGA 588 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 25 V datasheet.pdf