Vishay/BCcomponents SFR2500004702JA500
SFR2500004702JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004702JA500
Brief Description
RES 47K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004702JA500.pdf
Availability of SFR2500004702JA500
QUANTITY
SFR2500004702JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004702JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004702JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004702JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004702JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004702JA500 Details Description
Related parts for SFR2500004702JA500
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MOTOR TIMER 1/16DIN 24VAC datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT GOLD 50POS datasheet.pdf
TVS DIODE 51.6VWM 78.5VC BMELF datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V DO213AA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 33V 100W datasheet.pdf