Vishay/BCcomponents SFR2500004753FR500
SFR2500004753FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004753FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004753FR500.pdf
Availability of SFR2500004753FR500
QUANTITY
SFR2500004753FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004753FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004753FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004753FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004753FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004753FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004753FR500
THERMISTOR 18 OHM 265V PTC datasheet.pdf
LAMP LED 12VDC SUPER WHITE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf